Laat u geen oor aannaaien
- Michiel Blokzijl

- 11 jun
- 3 minuten om te lezen
De titel klinkt een beetje bot, maar ik vond het een leuke woordspeling en het slaat wel degelijk ergens op. Bij Fonique houden we ervan om het eerlijke verhaal te vertellen en dat is niet altijd het verhaal waar u op zit te wachten. Onderstaand volgen wat beloftes van de ketenbedrijven waar wij graag een toelichting op geven.
Schoonenberg belooft u niets meer te missen tijdens een borrel. Dat is een belofte die onmogelijk gedaan kan worden, want ook een goedhorende verstaat niet alles tijdens een borrel. Zodra rumoer in verhouding te luid boven de spraak uitstijgt, wordt de verstaanbaarheid gewoon minder, ook met het beste hoortoestel. Daarnaast is het maximaal haalbare resultaat altijd afhankelijk van wat uw oor nog kan bereiken en dat is in veel gevallen geen 100% meer. Kunnen je oren niet meer verstaan dan 70%, dan krijg je er geen 100% uit, ook niet met de hoortoestellen van Schoonenberg. Maar het is wel een mooi verhaal, en daarmee wordt u over de streep getrokken.
Onlangs verscheen er in de krant een groot artikel van Schoonenberg waarin werd aangegeven dat mensen wel horen, maar niet kunnen verstaan. Dat komt door kapotte trilhaartjes in het slakkenhuis. Met hun nieuwste hoortoestel kon dat echter weer hersteld worden. Dat is echter onmogelijk. Vooralsnog is het zo dat wat er stuk is, is stuk en herstelt niet meer. We kunnen met een hoortoestel de geluiden wel harder maken, maar het oor moet het verder verwerken. En als er bij die verwerking een vervorming optreedt vanwege kapotte haarcellen, dan kun je daar helemaal niets aan veranderen, ook niet met hun nieuwste hoortoestel.
Beter Horen kwam onlangs met de mededeling dat ze tijdens de intake nu ook de spraakverstaanbaarheid meten. Ik vond dat persoonlijk een bijzonder statement, want dat doe ik al sinds ik audicien ben. Zo hebben we dat namelijk geleerd. Dat is niet iets bijzonders, dat is de basis! Het geeft echter wel aan dat er door de prijsdruk van de zorgverzekeraars kennelijk zo weinig tijd is voor een fatsoenlijke hoormeting, dat de spraakverstaanbaarheid niet meer gemeten werd. Maar goed, dat doen ze nu kennelijk wel weer.
Specsavers zet echt alles op alles om de indruk te blijven wekken dat je bij hen maatwerk krijgt, net zoals bij de audiciens die duizenden euro's voor een hoortoestel vragen. Maar dan goedkoper! Kijk, als je nooit een hoortoestel gedragen hebt en je krijgt voor het eerst zo'n apparaat van Specsavers, dan is dat natuurlijk een enorme winst; je hoort immers veel meer! Maar hoeveel mensen hebben bij Specsavers de ruimte en tijd gekregen om dat goedkope maatwerk toestel te vergelijken met een geavanceerd hoortoestel? En dan maakt het nog uit door wie je die laat afstellen. Want ik durf mijn handen ervoor in het vuur te steken dat een zelfstandige audicien veel meer metingen doet dan Specsavers. Ook in maatpakken zit kwaliteisverschil! Als je geen tijd hebt om een hoortoestel fatsoenlijk af te stellen en je werkt alleen met de meest eenvoudige, verouderde hoortechniek, dan bereik je niet wat wij bereiken. De vraag is alleen waar u de lat legt; goed, of goedkoop?!
Al met al komt het erop neer dat er veel wordt gegooid met termen als 'volautomatisch', 'artificial intelligence', 'weer goed kunnen verstaan op een verjaardag', maar dat dit in veel gevallen niet bijzonder is (omdat alle hoortoestellen een automaat hebben, de een wat beter dan de ander), onjuist is (omdat AI gebruiken om een hoortoestel te maken, iets anders is dan een AI chip in je hoortoestel te hebben) of niet haalbaar is, omdat je als slechthorende gewoon niet beter gaat horen dan een goedhorende, en die verstaan ook niet altijd alles.
Kies voor het eerlijke verhaal; laat u geen oor aannaaien...





Opmerkingen